Statau namą

Ventiliacija

Šiek tiek apie ventiliaciją. Man patiko prilydoma stogo danga, nes visus ventiliacinių kaminėlių dėžės šonus ja uždengė. O tai reiškia, man aktualu buvo tik "kepurės". Padarytos dėžės kaminėliams yra skirtingos. Daugelyje bus po vieną vamzdį, o dar vienoje - du ir dar vienoje - keturi.

Išpjoviau stoge skylę, sustačiau vamzdžius. Juos prie stogo prisukau kampukais. Vamzdis 125 mm.

 

Po to visą likusią dėžės ertmę užkišau vata. Kodėl? Dėl temperatūrų skirtumo ant vamzdžio kaupsis kondensatas ir drėgmė eis apačion. Kai apšiltiname juos, tokio temperatūrų skirtumo nebelieka ir šios problemos nebeturėtų būti. Tada uždėjau dėžės "kepurę" su iškirptomis skylėmis, kaminėlių kepures, silikonu užsandarinau.

 

Dabar galime keltis į namo vidų. Lubose išsipjoviau skylę. Įkišau plastikinio dangčio dalį iš apačios, o iš viršaus pasigaminau specialiai tam skirtą detalę. Foto aiškiai matosi. Kam jos man prireikė? Jei lankstų vamzdį užmaučiau ant plastikinio laikiklio viskas būtų gerai, bet jei kažkada prireiktų keisti plastikinį dangtelį, būtų daug problemų kai reiktų įstatyti į lankstų vamzdį. Ši detalė panaikina tokią problemą.

 

 

Belieka užmauti lankstų vamzdį ant kaminėlio ir šios detalės. Tada užsukame dangtelį ir viskas!

 

Kaminai ir kaminėliai. 3 dalis

Kadangi nieko nežinojau apie kaminus, dengiant stogą buvau susikalęs dėžes. Jos kurį laiką taip ir stovėjo. Atėjo skardinimo metas.

Nupjoviau vieną šoną. Tai dariau tik todėl, kad nebuvo kitos galimybės prieiti prie dugno. Jame reikėjo išpjauti angą.

 

 

Po to šoną užsukau atgal ir viskas atrodė kaip buvę.

Skardinant apačioje dedasi "sijonas", bet mano atveju jis nereikalingas. Nereikalingas todėl, kad visa kamino apačia jau apsaugota nuo drėgmės. Čia labai gerai prilydoma stogo danga.

Kitas kaminas yra dvigubas (namo židiniui ir lauko židiniui) ir jis "užmautas" ant parapeto. Atsiranda vidiniai kampai, o tie, kas dengė stogą, patingėjo prilydyti normaliai. Jiems gi ne už mąstymą moka  :)

 

Taip palikti negalima, nes per kampas neapsaugotas nuo drėgmės. Tada yra naudojama speciali juosta Ji prilimpa savaime, bet aš dar šiek tiek ją pašildžiau. Tam naudojau paprastą turistinį dujinį įrenginį, ant kurio gaminamas maistas. Taip geriau sukibo.

 

Šiek tiek juokingai atrodo, nes čia kitas kampas fotografuotas. Bet esmės tai nekeičia. 

Tada prikabiname šonines skardas, po to dedame kampus ir prisukame. Tada jau eina kepurė. Skylę joje išsipjausiu tada, kai išsikelsiu kaminą.

 

Žinoma, kad geriausia skylę pjauti ir skardinti buvo kartu su stogu, bet... Man nesigavo tiek informacijos aprėpti vienu metu. Todėl šie darbai yra daromi vėliau. Nieko blogo tikrai nenutiko  :) 

Sezonas 2010

 

Pradėjau darbų sezoną. Jis užsitęsė dėl šalto ir blogo oro, kojos traumos ir, žinoma, tinginystės  :)

Pradėjau darbus nuo kaminų skardinimo, ventiliacijos vežiojimo. Daug laiko atimantys darbai, bet aprašysiu smulkiai ir juos.

Ūraaaa! 

Pirtis: klausimai ir pasiūlymai

Pasinaudosi komentaruose ne kartą siūlyta idėja - rašyti ne tik ką padariau ir kaip, bet ir ką planuoju ir kaip planuoju.

Tikiu, kad čia daug pirčių specialistų, todėl prašau papasakoti man savo idėjas.

Mano pirtis yra stačiakampė su tam tikra niša, į kurią įsistato pečiukas:

 

 

 

Pečiuką turiu koks yra. Jį man atidavė, todėl naujo pirkti neplanuoju. Kaminas yra toje vietoje, todėl apie išplanavimo keitimą diskusijoms taip pat ne laikas  :)

Pečiukas iš tiesų arti sienų (apie 10-15 cm), kurios dabar yra iš osb. Taigi, planuoju visas sienas ir lubas iš vidaus apklijuoti vata. Ji atlaiko 600 laipsnių temperatūrą ir tuo pačiu termoizoliacija. Sujungimai užsiklijuoja specialia juostele. Vėliau kažkada aplink pečiuką uždengsiu skarda. Dabar to nedarysiu grynai dėl finansų. Visą plotą iškalsiu dailylentėmis, grindis plytelėmis. Dar nežinau kaip daryti su durimis. Nesidomėjau kainomis, bet stiklinės, spėju daug brangiau už medines.

Dar vienas dalykas - lubos turėtų būti ne aukštesnės nei 230 cm.

Taigi, Jūsų pasiūlymai ir pastabos.

Centrinis dulkių siurblys

Užklausė manęs kas yra centrinis dulkių siurblys. Trumpai aprašau, o kas žino ir turi realios patirties su tuo, gali komentaruose patarti, padiskutuoti.

Jei trumpai: įsivaizduokite, kad netampote dulkių siurblio po visą namą, o tampote tik žarną.

Siurblys stovi vienoje vietoje. Nuo jo po namą išvedžioti vamzdžiai. Oro išmetimas eina tiesiai į lauką. Prisijungiate žarną norimoje vietoje (kur paruoštos rozetės) ir siurbiate. Nėra prasmės tokių rozečių daryti kiekviename kambaryje, pakanka tik tuose taškuose, iš kur daugiausiai pasiekiama. Tada žinote ir žarnos ilgį. Gali būti 6 metrai, gali 9...  Tiesa,vedžiojant vamzdžius po namu, rekomenduojama vedžioti specialiai pritaikytus vamzdžius: jų sujungimai kitokie, vidinis paviršius lygesnis, mažiau elektrinasi (dulkės taip nelimpa).

Aš matau pagrindinius pliusus tokius:

 • Siurbimo metu kambaryje nekyla dulkės
 • Žarna lengvesnė už siurblį

Minusai:

 • Kaina didesnė nei paprasto siurblio, nors tikrai ne kosminė
 • Tampytis ilgą žarną vistiek yra nepatogu

Kaminai ir kaminėliai. 2 dalis

Pasirinkau dvisienius dūmtraukius. Nesu ekspertas, bet mano argumentai tokie:

 1. Paprastai montuojami
 2. Patikimumas. Atlaiko labai aukštą temperatūrą
 3. Kaina. Bent man  :)

Kol kas man aktualiausia yra pirtis. Man padovanojo pirties krosnelę, todėl visa kitą taikiau prie jos. Štai taip gaunasi nuo apačios iki viršaus:

 1. Krosnelė 
 2. Perėjimas iš kvadratinio kamino į apvalų. Krosnelės kaminas išeina kvadratinis.
 3. Įdėklas 180 mm skersmens
 4. Sklendė ištraukimo reguliavimui
 5. Antgalis apatinis. Jo paskirtis yra uždengti dūmtraukio apšiltinimą
 6. Dūmtraukis
 7. Antgalis viršutinis
 8. Stogelis

Labai panašiai bus ir židiniui.

Kadangi krosnelė viduje neturi pertvaros, apsaugančios nuo tiesioginės ugnies į kaminą, todėl 2, 3, 4 yra 1 mm storio. Dūmtraukis 0,6 mm.

Taigi, po šiuo įrašu puiki vieta diskusijoms, patarimams ir klausimams  :)

Kaminai ir kaminėliai. 1 dalis

Kai dengiau stogą dar nežinojau nieko apie kaminus ir ventiliaciją. Pasiklausinėjau labai nedaug ir pasidariau dėžes. Pasidariau iš 5x5 brusų ir osb. Prisukau prie stogo osb paprastais medvaržčiais. Kai prie stogo prilydė dangą, tuo pačiu iki viršaus prilydė ir prie ventiliacinių kaminėlių. Prie kaminų tik šiek tiek užkėlė. Štai kaip atrodo mano kaminai:

 

 
Mano namas turi vietos 3 kaminams. Daug? Taip, bet:
 1. Židinys. Nežinau kiek realiai man jo reikės, bet jis bus viena iš priemonių prieš elektros dingimą. Židinys ne tik bus gražu, bet ir šildys kai kurias patalpas.
 2. Pirtis. Ji yra name ir jai reikalingas atskiras kaminas
 3. Lauko židinys. Tiesa sakant, nežinau kada jis bus, bet vieta kaminui yra numatyta. Ne tik kaminui vieta, bet ir pagrindas terasoje. Nusprendėm, kad lauko židinys yra patogiau tiek maisto gamybai lauke (ant ugnies), tiek šilumos atžvilgiu vėsiais vakarais.

 

Grįžkime prie kaminų ir ventiliacinių kaminėlių:

 • ventiliaciniai kaminėliai nėra aukšti
 • kaminai turi būti aukštesni nei aukščiausias stogo taškas. Kitaip galite turėti problemų su trauka
 • kaminai turi minimalų atstumą iki degių medžiagų. Nežinau ar visiems kaminams tas pats galioja, bet mano atveju tai yra 130 mm, nors gamintojas rašo, kad minimalus 100. Žinoma, reikia klausytis LR teisės aktų.

Kaminų negalėjau uždengti danga iki viršaus, nes stoge reiks pjauti skylę, o tuo metu nežinojau kokio pločio tiksliai reiks. Todėl man teks atsukti vieną kraštą, kai norėsiu išpjauti. Taigi, kaminus apskardinti nusprendžiau vėliau.

Aš daug ko nežinau prieš darant ir sužinau šiek tiek per vėlai. Tai atleistina, nes surinkti gausybę informacijos labai sudėtinga, o ją atsiminti nė kiek ne lengviau.

Dar vienas dalykas, kuris labai svarbus - nepamirškite kaminėlių daryti tose vietose, kur tarpas tarp gegnių. T.y. jei pataikysite ant gegnės - po to bus labai blogai. Kaminui reikia daryti kiek galima labiau per centrą tarp gegnių.

Niekas nejuda?

Iš tiesų panašiai. Nelabai skubiai juda. Skubėti dabar nebėra kur, nes įsikelti šiemet tikrai nepavyks. Bankui užsukus kranelį, mes likome be finansavimo šaltinio. Taigi, dabar kiekvienas litas skaičiuojamas ir dedamas tik ten, kur reikia. Iš vienos pusės gaila, o iš kitos - nepasiimsim milijoninės paskolos  :)

Taigi, pagrindinis dalykas ko trūksta - šildymo sistema. Jau trūksta dar daug pinigų, todėl viską nukeliam iki pavasario ar vasaros. Tada gal situacija kažkiek pasikeis ir bus geriau. Taigi, realiai planuoju per žiemą pasidaryti pertvaras ir susisukti gipsą. Pusei namo. Kitai pusei teks palaukti. Taigi, per žiemą tikrai parašinėsiu kaip sekasi.

Skeptikams ir tiems, kuriems smagu pasišaipyti iš manęs, galiu pasakyti vieną - man namo statyba yra laaaabai didelis malonumas. Nesvarbu, kad tai ilgas procesas  :)

Namo vaizdas

Tik dabar pamačiau, kad taip ir neįdėjau namo vaizdo iš priekio su užkaltu vainiku. Aišku, dar matosi langai be galutinės apdailos, bet čia smulkmenos  :)

 

Pertvarų montavimas. 3 dalis

Antra dalis.

Trečia detalė atrodo taip:

 

Ja sutvirtiname skirtingomis kryptimis sumontuotus profilius. Ji montuojasi labai paprastai, o užspaudus šonus prisukama tos vietos varžteliais.

 

Nors varžteliais foto nesusukta, bet matosi skylė, kuri tam skirta.

Štai dar pora foto kaip atrodo viskas iš viršaus ir apačios:

Matosi foto labai aiškiai kurie įsileidžia į UD profilius. Svarbiausia nepamiršti, kad gipso plotis yra 120 cm ir todėl tarpai tarp profilių (apatinių) turi būti atitinkami. T.y. tarp ašių 60 cm. Žinoma, išskyrus pirmąjį, nes ten plokštė iki krašto prisispaus.

Vandens tyrimas

Padarė mano gręžinio vandens tyrimą. Džiugu, kad vanduo geras, jokių filtrų nereiks.

Pagrindiniai šie parametrai:

 • Geležis - 0,105
 • Nitratai - 18,108
 • Nitritai - 0
 • Kietumas - 7,37

Nežinau geležies normos, bet sakė, kad pas mane labai mažai jos. Prie mažo kiekio prisideda Nitratai. Jų leistina norma - 50. Jei rastų nitritų, tai draudžiama būtų naudoti gręžinį.

Tyrimas papildomai nekainavo. Už patį gręžinį sumokėjau 4000 Lt. Dar papildomai bus siurblys, hidroforas... iš viso dar apie 4500 Lt turi kainuoti.

 

p.s. gavau pastabą, jog nenurodau rašydamas kainų. Pasistengsiu jas daug kur nurodyti.

Pertvarų montavimas. 2 dalis

Pirma dalis.

Iš tiesų dabar rašysiu apie lubų montavimą. Man visas tas dalykas atrodė žiauriai sudėtingas ir baisus, bet... iš tiesų viskas gan paprasta.

Naudojame:

 • UD ir CD profiliai. UD - perimetras, CD - skersiniai, kurie kryžiuojasi
 • Strypai su ąsa
 • Fiksuojantys inkarai (varlės)
 • Kryžminės jungtys
 • Varžtai


Strypai būna skirtingų ilgių ir atrodo štai taip:

 

Jie sukami prie lubų ir užlenkiami (arba užlenkiami ir sukami). Sukome kas 80 cm. Tiesa, reikia pasitrumpinti iki reikiamo ilgio.

 

Antra dalis yra varlė:

 

Keistas pavadinimas, bet labai paprastai veikianti detalė. Ją maunam ant strypo:

 

Ir taip pasiruošiame lubas.

Pertvarų montavimas. 1 dalis

Pertvarų montavimas man prasidėjo nuo stogo šiltinimo ir sienų lyginimo. Du darbai, kurie užima daug laiko ir nelabai matomi.

Po to eina skersiniai su 56 cm tarpais (vatos storis).

Tarpus užkišame vata ir uždengiame plėvele. Tiesa, tik 1/4 apšildyto stogo dabar yra, bet spartinu darbus kiek pavyksta.

 

Sienas lyginome su lazeriniu nivelyru. Labai rekomenduoju visiems, kurie patys statys namą nuo nulio. Mes naudojome Jono atsivežtą. Jo kaina virš 1000 Lt, bet jei būčiau nusipirkęs iš pradžių, būtų atsipirkęs su kaupu. Jis super gerai tiek lyginant sienas, tiek lubas.

Prie sienų kalėme 5x5 brusus. Tarp jų 56 cm tarpai. Tarpuose vedžiosiu laidus, po to užkišiu vata.

Ačiū už pagalbą Jonui, Virgiui, Vargai, Vyteniui.

Drenažas

Pradėjau daryti drenažą, bet dabar ten viskas skęsta  :)  Juokinga?

Visą drenažą suvesiu į šulinį. Bėda tokia, kad palijus - šulinys būna pilnas. Taigi, sugalvojau įleisti siurblį su plūde. Tokiu būdu man nuims vandens perteklių ir išpompuos į mišką.

 

 

Tiesa, į šį vamzdį sueis ir lietaus vanduo. kadangi kasė dideliu kaušu, tai dalį užpilu žvyru, o dalį žemėmis. Paviršių užpilsiu visą žemėmis ir nieko nesimatys.

Nuotekos

Štai taip atrodo mano biologinio valymo įrenginiai.

 

Padariau šalia kitą talpą vandeniui surinkti. Neturiu kur išleisti vandens, nes pas mane molis, šalia nėra vandens telkinio ir pan. Taigi, ten įleisiu pompą ir visą šiltąjį laikotarpį viskas automatiškai eis į mišką. O žiemą rankiniu būdu išpompuosiu.