Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Anglija: pirmas kartas (antra dalis)

Šį kartą duoklę atiduodu namui. Ten gyvenantys lietuviai sako, kad jie labai pasiilgsta spalvų įvairovės ir grįžę į Lietuvą duoda akims atsigauti. O man beprotiškai patinka kai yra darna. Man patinka deranti asimetrija, man patinka panašių atspalvių paletė...

 

Nottinghame dauguma namų turi vieningą stilių. Tiesa, ten taip pat veržiasi baisūs šiuolaikiški betoniniai ar stikliniai monstrai, bet... ten jiems palikta nedaug vietos ir tai labai labai gerai. Raudonos plytos ir tamsūs stogai - štai kas vienija namus ten. Nebūtina, kad namai būtų vienodi, bet atspalviai turi būti nurodomi statybų sąlygų sąvade ir leidime. Tik taip rajonai bus harmoningi ir jaukūs, dings cirkai, kai kiekvienas nori išsiskirti. Nuvažiuokite į bet kurią didesnę gyvenvietę ir rasite bent vieną durnių, kurio stogas bus mėlynas, kai tuo tarpu visų kitų bus raudoni ar juodi.

 

Matote kokios jų durys? Jos spalvotos! Jos lyg mažas gyvas taškelis name. Jos absoliučiai neerzina ir nedarko visumos. Man jos nerealiai patinka. Žinoma, kiekvienose duryse yra anga paštui, aiškiai nurodytas namo numeris.

Jų namai vėjo perpučiami. Kiek girdėjau, prekybos centre perkant vatos poką, antrą gauni dovanų. Už jį sumoka valstybė. Panašiai yra ir su saulės baterijomis, kurių vis daugėja ant namų stogų.

Žinote kaip atrodo angliškos rozetės?

 

Jei manote, kad turint mūsų kištuką perėjimas būtinas - šiek tiek klystate. Galima išsiversti ir be jo. Viršutinė skylė yra blokatorius. Kol ten neįkišama - nieko neleidžia kišti į apatines. Čia kaip ir apsauga nuo vaikų. Į viršutinę įkišus kažką (kad ir raktą), į dvi apatines telpa mūsų kištukas  :) Kartais visai naudinga, kad prie visų jų rozečių yra jungtukas, kuris atjungia įtampą rozetėje.

Jungtukai lygiai kaip ire rozetės, tik mygtukas per centrą. Man jie atrodo labai gražūs. Norėjau net nusipirkti  :)

Nežinau kodėl jie vonioje, tualete naudoja tokius jungiklius:

 

T.y. jungiklis prie lubų su virvele: patraukei - įsijungė, patraukei - išsijungė.

Na ir vienas dalykas, kurio naudos ar priežasties niekaip nesugebėjau suprasti. Kam taip daro nesupranta ir ten gyvenantys lietuviai. Kalba apie vandens maišytuvus.

 

Tokiu kriauklių yra iki šiol prekybos centruose. Vandens maišytuvai pas mus, o ten čiaupai. Kairėj karštas, o dešinėj šaltas. Taip, vanduo nemaišomas, o bėga iš kiekvieno atitinkamas. Tai yra žiauriai nepatogu. Tai visiškas nesusipratimas  :))

O šiaip te ndaug kas orientuota į praktiškumą, o ne papuošimus ir išvaizdą. Kai kas gali neatrodyti idealiai gražiai (kaip mes mėgstame), bet bus paprasta ir aišku kodėl. Toks požiūris yra teisingas.

Šildymo išlaidos

Na dabar galėsite išsikrauti kas mažiau moka  :)

 

Čia mėnesiais kiek elektros ir kiek maždaug kainavo:

8 mėn. 150 (d) + 250 (n) = 160 Lt

9 mėn. 150 (d) + 350 (n) = 190 Lt

10 mėn. 280 (d) + 550 (n) = 320 Lt

 

Šildymo sezoną pradėjau rugsėjo 1 dieną.

Šildomų grindų minusas

Šildomos grindys suteikia tikrai nerealų jausmą namuose. Vis dar džiaugiuosi, kad namas šildomas ne radiatoriais  :)

Apie šildomų grindų minusus informacijos yra daug. Dalis jų tiesa, dalis, - galbūt, dalis mitai, dalis melai.

Pastebėjau vieną šildomų grindų minusą, apie kurį nebuvo tekę niekur girdėti. Labai sausėja kojų oda. Iki šiol mano padams niekada nereikdavo kremo. Dabar jau reikia  :)

Trumpas patarimas: vamzdis laidams iki tvoros

Kai atrodo, kad jau viską ką įmanoma atvedei į namą, pasirodo, kad dar kažko reikia.

Tikrai nesudėtinga pasidaryti sau palengvinimą. Imkite vamzdį ir nusiveskite iki vartelių ar tvoros. Kai reiks iš lauko atvesti kokį laidą (telefono, televizijos, interneto, elektros...) jums nereiks kasti duobės per sklypą.

Stambiagabaritės atliekos Vilniuje

Daug kad manęs klausia - kur Vilniuje priima šaldytuvus, lovas ir pan. dalykus. Visos šios atliekos turi keliauti į stambiagabaričių atliekų sąvartyną. Vilniuje toks yra adresu Gariūnų 71.

Aikštelėje Gariūnų gatvėje kiekvienai atliekų rūšiai yra skirtas atskiras konteineris su aiškiu užrašu: baldams, elektroninei įrangai, pavojingoms atliekoms ir pan. Gyventojai, atvežę didžiąsias atliekas į aikštelę, turės išskirstyti jas po konteinerius. Aikštelės darbuotojai patars, kur kokias atliekas tinkamiausia mesti.

Šioje aikštelėje priimamos ir pavojingos atliekos – gyvsidabrio termometrai, gyvsidabrio turinčios lempos, juodieji bei spalvotieji metalai, baterijos, akumuliatoriai, alyvos, panaudoti filtrai. Neribotai šioje aikštelėje priimamos ir įprastinės rūšiavimui tinkančios didelės atliekos – kartonas, stiklas, plastikas.

Kiekvienas vilnietis, į stambiagabaričių atliekų aikštelę per metus gali nemokamai atvežti 5 vienetus susidėvėjusių automobilinių padangų, iki 500 kg statybos-griovimo atliekų, buitinės technikos, elektroninės įrangos, baldų.

Gyventojų patogumui, aikštelės darbo laikas yra priderintas prie dirbančiųjų grafiko: aikštelė darbo dienomis veikia nuo 7 iki 19 val., o savaitgaliais – nuo 7 iki 13 val.

Terasa, kuria galima naudotis

Kažkada, kai dar stačiau karkasą, buvau rašęs apie terasą. Daug komentarų tokių, kurie neskaito ką rašau, o mato tik foto  :)

Iki šiol terasa buvo tik iš... lagių? gegnių? Ir atrodė va taip:

 

Gera vieta šiukšlėms ir tam, ko nereikia, nes viskas po stogu. Jau anksčiau kažkada ją išsivaliau ir stengiausi maksimaliai nieko ten nekaupti. Terasoje yra numatyta vieta lauko židiniui, bet jis bus tik „kažkada“. Todėl dabar visą tą vietą nutariau uždengti, o kai (jei) reiks - išsipjausiu be vargo. Taigi sudėjau trūkstamus galus:

 

Terasa gali virsti didele pinigų juodąja skyle, jei pirkti viską „kaip reikia“. Todėl nutariau pagalvoti ir pasiskaičiuoti. O tai padaręs nutariau taupyti ir pasirinkti, mano galva, praktiškesnį ir nepadoriai pigesnį variantą.

Pirmas taupymo žingsnis buvo impregnantas:

 

Tiek lagėms, tiek lentų nematomai pusei naudojau ne impregnantą, o atidirbtą tepalą. Nagi, dabar jau galite rašyti kaip tai neekologiška, kaip tai blogai ir pan. Tepalas man kainavo lygiai 0 Lt.

Antras taupymo žingsnis - mediena:

 

Pirkau lauke pradžiuvusią medieną, t.y. ji nebuvo visiškai šlapia. Pirkau vieno pjovimo paprasčiausias lentas. Vieno pjovimo lentos, tai tokios lentos, kurios gaunamos rastą supjovus viena kryptimi (vienu pjovimu). Norint gauti visiems įprastas vienodo pločio lentas, pjaunama dar kartą kita kryptimi (dviejų pjovimų).

Tokios medienos minusai tokie, kad su ja daugiau vargo. Reikėjo apipjauti kraštus, nužievinti, nuobliuoti viena pusę. Visi paruošiamieji darbai, lentų paruošimas ir dalies paklojimas užtruko 2 dienas. Vienam labai sudėtinga obliuoti, todėl dvi dienas dirbome dviese. Dar dvi dienas man teko vienam padirbėti.

Kaina specialiai terasoms skirtų lentų yra 50-70 Lt/m2. Mūsų terasa apie 32 m2. Tai kažkur apie netoli 2000 Lt. Man pakako vieno kubo (apie 80 vnt. 3 m ilgio) ir dar kažkiek liko. Ir kainavo man 180 Lt. Galite pridėti ir darbą ir elektrą ir dar kažką, bet sumos niekaip nebus arti viena kitos.

Na dabar dar pulkite visi rašyti kaip tokia mediena netinka terasoms. Taip, šitos lentos bus netokios ilgaamžiškos kaip specialiai terasoms skirtos, bet... Terasa yra su stogu, todėl vandens ant jos patenka nedaug. Pas mus kaime jau 6 metus tokiomis lentomis išdengta terasa ir dar tikrai ilgai bus gera.

Paišlaidavau tik varžtams. Jei galite - nepirkite kiniškų varžtų. Iš patirties galiu pasakyti, kad jie tikrai nutrūkinėja. Tokiems dalykams kaip gipsas - sukite belekuo, bet kur konstrukcijos ar didesni tempimai - paišlaidaukite. Varžtai man kainavo kiek ir mediena - apie 200 Lt.

Štai ir terasa.

 

Vakar jau išbandėme su nemažu kiekiu žmonių. Ji pasiteisino visu 100%.

Trumpas patarimas: elektra lauke

Dalykas, kurio nepasidariau pats - išsiveskite vamzdžius el. kabeliui iki kelių vietų, kur stovės pastatas, pavėsinė, bus vartai. Nereiks elektros - užkasite vamzdį, o jei prireiks - dėkosite sau, kad buvote toks apdairus.

Trumpas patarimas: rozetės lauke

Pasidarykite lauke rozetes ir vėliau labai džiaugsitės. Bestatant net sunku įsivaizduoti kaip dažnai prireikia lauke esančios rozetės.

Apšvietimas

 

Čia keletas patarimų iš patirties ir keletas mano pasiūlymų. Na o kaip darysite - spręskite patys  :)

Europos sąjunga jau uždraudė pardavinėti 100W kaitrines elektros lemputes (pav. pirma). Grasina, kad netrukus ir 60W dings iš prekybos. Oficialus argumentas - reikia taupyti elektros energiją. Pakelkite ranką, kurie iš jūsų išbandė visas paveikslėlyje pavaizduotas lemputes arba dar daugiau? Kol kas kaitrinių lempučių man niekas negali pakeisti. Kodėl? Galbūt paaiškės kai viską perskaityti - jei ne - visada argumentuoti komentarai labai laukiami.

Kaitrinės lemputės. Ja visi žino ir jas visi išbandė. Tikrai nėra pilnamečių, kurie prie jų neruošė namų darbų.

Halogeninės lemputės. Jo mažesnės, šviečia ilgiau nei kaitrinės, bet šviesos sklidimo plotas tikrai daug siauresnis. Mano namuose viena kaitrinė lemputė 60W (Lenino lemputė) duoda daug daugiau šviesos patalpoje, nei 3 halogeninės po 50W. Žinoma, kad duoda ir tai, kad kaitrinė spinduliuoja šviesą beveik visomis kryptimis.

Liuminescencinės (dienos šviesos) lempos. Tiesa sakant, dar nemačiau namų, kuriuose būtų šios lempos kambariuose. Jos dažnai yra mokyklose, ofisuose, bet niekada gamyklose, kur yra staklės. Žinote kodėl? Jos mirga. Jei jų mirgėjimo dažnis sutampa su staklių sukimosi dažniu, atrodo, kad staklės stovi. Prie tam tikro dažnio gali atrodyti, kad sukasi ne į tą pusę. Todėl draudžiama naudoti šias lempas prie tokių staklių. Pats pavadinimas sako, kad jos labai artimos dienos šviesai. Bet apie jas daug nekalbame, tik todėl, kad namuose jų neteko matyti.

Taupiosios lemputės. Dabar yra manija visa lempas keisti jomis. Problema tame, kad jų šviesos spektras yra labai siauras. O tai reiškia, kad jų skleidžiama šviesa stipriai skiriasi nuo lauke esančios šviesos. O kaip tai veikia žmogų? Deja, bet nėra jokių tyrimų šiuo klausimu. Taigi, gali būti, kad per kažkiek laiko visi nešiosime akinius, o gali būti, kad ne. Man nepatinka prekės, kurias labai visiems kiša, o moksliškai nėra įrodytas prekės naudingumas. Gerai, šiuo atveju tik ekonomija, kuri, beje, yra mažesnė jei rašoma ant dėžučių.

Led arba šviesos diodų lemputės. Vis dar labai brangios, bet beveik amžinos. T.y. nusipirkus, jūs galėsite numirti joms bedegant. Jos labai ekonomiškos ir šviesos spektras labai platus, bet... Šviesa sklinda žiauriai mažu spinduliu. Esu išbandęs gal 4-5 skirtingas rūšis ir visos jos žiauriai mažu spinduliu apšviečia erdvę. Taigi, norint, kad būtų labai šviesu jums reiks arba labai daug jungiklių, arba labai daug lempučių. Man led lemputės patinka labiausia, bet jų naudoti negaliu niekur, kur reikia daugiau šviesos.

Stiklinės durys

Čia daug gudrių žmonių lankosi ir skaito apie statybas. Reikia patarimo dėl stiklinių durų.

Tie kas nebandė - žinokite, kad maudytis duše be durų yra žiauriai šalta. Pakabinta užuolaida tikrai stipriai pagerina reikalą, bet...

Nutarėm vis dėlto įsistatyti stiklines duris. Patarkite kur tai pasidaryti už protingą kainą. Kiek paskambinau, tai visur kaina apie 1200 Lt, o man tai atrodo gerokai per daug už 1,3 m2.

Tualetas ir tualetinis popierius

Mane visą gyvenimą stebino tualetinio popieriaus metimas ne į unitazą, o į šiulkšlių dėžę. Gal galiu kažkieks suprasti kodėl taip daroma baruose, bet namuose?

Tikrai, gal kas gali man papasakoti kodėl taip daroma? Dabartinis popierius "ištirpsta" nuo lašelio vandens, tai kam žiūrėti ir uostyti viską sudėta šalia klozeto?

Mėnuo name

Praėjo lygiai mėnuo, kai įsikraustėme į namą. Statybos darbai tikrai sulėtėjo, bet taip ir turi būti. Reikia pajausti malonumą iš gyvenimo. Reikia skirti sau laiko, kurio neskyrėme kelis metus. Dabar darbai persikėlė į lauką. Atsirado tokie dalykai kaip žolės pjovimas, kiemo tvarkymas, šuns būdos statymas ir pan. Visi jie atima laiko, bet tuo pačiu neverčia skubėti ir verstis per galvą.

Pasakysiu vieną - man gyvenimas name yra didis džiaugsmas. Nelabai net galiu apibūdinti jausmą, kurį suteikia savo gyvenamoji vieta, savo kiemas, daug erdvės ir kaimynų "spaudimo" nebūvimas.

Kai kurie man reiškė priekaištus, kad nedariau įkurtuvių. Viskas kažkaip natūraliai teka savo eiga ir oficialių įkurtuvių nebus  :)  Visi kas nori pamatyti, ramiai pasisėdėti, atsigerti alučio, pasikepti mėsos yra visada laukiami. Parašote, pasiskambinate ir laukiu. :)

Grindų danga virtuvėje

Yra dalykų, apie kuriuos sunku kažką sužinoti. Sužinai tik tada kai jau turi ir naudojiesi. Pasistengsiu kai kuriuos tokius aprašyti. Dabar apie grindų dangą virtuvėje.

Ilgai galvojom ir diskutavome kokią grindų dangą dėti virtuvėje. Iškart pasakau, kad pas mus šildomos grindys, todėl apie kai kurias dangas net negalvojome. Turėjome tris variantus:

  1. Akmens masės plytelės. Pliusai: atsparios smūgiams, lengvai valomos, galima pilti vandenį. Minusai: šaltos grindys.
  2. Linoleumas ir kitos jo atmainos. Būna visokių, tiek kvadratėliais, tiek stačiakampiais, tiek ruloninis. Pliusai: jauku, šilta. Minusai: sunkiau valomas, reikia lituotis tarpusavyje.
  3. Laminatas. Pliusai: šilta, vientisos grindys namuose. Minusai: nukritus sunkiam daiktui - išsimuša duobutės.

Nors praėjo tik dvi savaitės, kaip gyvename, bet labai džiaugiuosi, kad nesudėjome plytelių. Nors ir šildomos grindys - plytelėmis dengtos jos tikrai bus šaltos. Spėju, kad tai negalioja žiemą, nes šildomos grindys nuolat, bet nešildymo sezonu plytelėmis dengtos grindys tikrai labai šaltos.

Sunku kažką pasakyti apie linoleumą, nes namuose nėra erdvės, kuri būtų juo dengta, bet esu dirbęs ofise, kur buvo ką tik sudėtas linoleumas. Jį ir vaškavo ir dengė kažkuo, bet vistiek jis dažniau trinamose vietose aiškaii matėsi purvinas. Valytojos gražiai niekada tų vietų neišplaudavo.

Laminatas. Dar nekrito labai sunkūs daiktai, bet nuo lengvų - neišsidaužo. O grindys tikrai ne šaltos, net kai patalpos nešildomos. Kol kas vis dar manau, kad pasirinkome teisingai.

Įsikėlėm

 

Nepatikėsite, bet įsikėlėme gyventi į namą. Šita foto daryta 2007 m. spalį. Taigi, beveik po 4 metų statybų miegas savo namuose.

Viskas labai nekeista. Matyt jau tikrai pribrendau tam. Reikėjo miegoti visą naktį su lenpute, nes Mortai juoda naktis labai neįprasta ir baisu. Ryte prabudus nesigirdi jokių mašinų, o jas pakeitė daugybė paukščių balsų.

Aš pasistačiau namą už [pigiai] (4 dalis)

Na artėjame link pabaigos. Paskutinės ekonomiškumo pamokėlės ir taupymo būdai:

Grindų betonavimas

lygiai dvigubai mažiau. Tarkim, kad samdėme tuos pačius ir nedarėme patys. Jei darytumėm - tikrai sutaupytumėm. 5 500 Lt, panašiai tiek ir sutaupome.

 

Kitos

smulkių ir kitų mes juk neskaičiuojame? Sutaupome beveik 10 000 Lt

 

Nuotekos

Juk galima išsikasti pačiam duobę, įleisti 3 ritinius ir bus gerai. Tokiu atveju išlaidos tebus tik apie 500 Lt. Sutaupome beveik 9000 Lt, nes biologonio valymo įrenginiai brangesni gerokai.

 

Šiltinimas

Atpigusios medžiagos ir jų gerokai mažiau reikia. Sutaupome apie 4 000 Lt ir išleidžiame tik 4 000 Lt.

 

Santechnika

Tarkim, kad darome patys ir sutaupome apie 4 000 Lt. Jei reiktų daryti dabar - ko gero santechniką daryčiausi pats. Taigi, kaina 4 000 Lt

 

Smulkios medžiagos

Neskaičiuojam ir sutaupome beveik 7 000 Lt

 

Dokumentų tvarkymas, Vidaus apdaila, Elektra, Vanduo

Tarkim, kad čia viskas kaip ir lieka. Nieko nesutaupome. 22 000 Lt.

 

Kitų dalykų neskaičiuojame, nes tai ne namas (Tvora, Lauko darbai, ...) arba smulkūs labai.

 

Ir ką gi mes gauname? 100 m2 namas kainuoja tik 140 000 Lt. Taigi, permokėjau 340 000 Lt. Galima buvo pastatyti 3 namus vietoj vieno.