Cookie Consent by TermsFeed

Rinkimai JAV. Kaip jie vyksta?

Labai dažnai JAV yra laikoma demokratijos pavyzdžiu ir siekiamybe. Bet ar tikrai ten viskas taip jau gerai? 

Daug kas galvoja, kad rinkėjai renka prezidentą, bet realiai taip nėra. Jie renka balsuotojus, kad šie išrinktų prezidentą. Taip, jie dažniausiai balsuoja už tą prezidentą, kokio prezidento pusėje jie buvo, bet... net 24 valstijose teisiškai jie gali balsuoti už ką nori. Ir taip yra nutikę daugiau nei 80 kartų. Taip yra sugalvota sąmoningai dar XVIII amžiuje, nes buvo manoma, kad dauguma žmonių yra per buki dalyvauti rinkimuose.

Ne kiekvieno JAV gyventojo balsas yra vienodai svarbus, nes mažiau gyventojų turinčių valstijų gyventojo balsas yra svarbesnis. Pavyzdžiui Vajomingo valstija turi 3 balsuotojus ir vienas jų atstovauja - 135k rinkėjų, o tarkim Kalifornija turi 55 balsuotojus ir vienas jų atstovauja 411k rinkėjų. Taigi, skirtumas maždaug 3 kartus.

Realiai apie 80% rinkėjų balsų renkamiems absoliučiai neįdomūs ir pakanka visą savo dėmesį nukreipti į likusius.

Jei rinkimai vyktų proporcingai, tai rezultatai būtų visai kitokie, o dabar jei pralaimėjai valstijos viduje, tai tau skirti balsai yra nulio verti. Suprantate? Laimėjai viduje nesvarbu kokiu skirtumu ir viskas tavo!

Įdomu ir tai, kad Vašingtono gyventojai neatstovaujami kongrese, kaip ir tokios teritorijos kaip Puerto rikas, Amerikos Samoa, Guamas. Bent kartą teisti daugelyje valstijų taip pat negali dalyvauti rinkimuose.

Tačiau vienas baisiausių dalykų yra tai, kad dar prieš rinkimus dažniausiai aišku kuri partija laimės. Kas 10 metų politikai keičia balsavimo apygardų ribas ir keičia tie žmonės, kurie ir yra išrenkami. Kas čia blogo?

Tarkim 40% balsų gavo geltonieji ir 60% violetiniai. Horizontaliai nubrėžus ribas gauname gražų tolygų pasiskirstymą:

 Tačiau, kaip jau minėjau, ribas galime nubrėžti ir kitaip. Jei jas brėžtų violetiniai:

 ir štai violetiniai valdo visas 5 apygardas. O jei brėžtų geltonieji?

Ir štai geltonieji valdo net 3 apygardas. Sakote taip nebūna? Kodėl taip manote, jei braižo tie, kas išrinkti ir nori būti perrinkti? Štai 2012 metai Pensilvanijoje Respublikonai pralaimėjo rinkimus balsų skaičiumi, bet vis tike gavo daugumą vietų, nes nupaišė tokias ribas

Merilendo demokratai padarė tą patį:

 

Tie, kas nori pamatyti šiek tiek daugiau, rekomenduoju pažiūrėti „Adam Ruins Everything“.

Palikite komentarą