Cookie Consent by TermsFeed

Lambic - kas tai per alus?

Teko apsilankyti, jei ne pačioje žinomiausioje, tai vienoje iš jų, kuriose gaminamas Lambic alus.

Kas tas Lambic? Tai alus su „laukinėmis“ mielėmis, kurių pilnas oras. Kas būna, kai lauke paliekate atvirą saldų skystį? Jis labai greitai surūgsta. Tiesiog šiltame ore labai daug bakterijų. Vėsiuoju metų laiku bakterijų, galinčių sugadinti „alų“ yra mažai, o mielių yra. Todėl įprastai šis alus yra verdamas tik vėsiuoju metų laiku. Mano aplankytoj alaus darykloje Cantillon verdamas lapkritį-kovą. Dar kitaip šis alus vadinamas „spontaninės fermentacijos“, nes identiškas rezultatas nesigauna dėl temperatūrų ir mielių, bakterijų kiekių. Kaip sakė šioje darykloje: „o dabar pamirškite viską, ką žinote apie alų, nes to čia negausite“. Ir iš tiesų, jei niekada nesate gėrę lambico, tai nesitikėkite jums įprasto alaus. Kad suprastumėte koks tai skonis - jis panašus į šampano (ne, ne pigaus saldaus). Kai kurie gali pagalvoti, kad alus surūgęs, bet jei bent šiek tiek jaučiate skonį - suprasite, kad rūgštus nereiškia surūgusio ir, kad surūgusio daikto skonis yra visai kitoks. Natūraliai Lambic yra visiškai be angliarūgštės ir brandinamas statinėse. Jei iš statinių negalėtų išeiti oras - jas išneštų į šonus lyg plono stiklo. Angliarūgštė atsiranda antrinės fermentacijos metu buteliuose (kitaip sakant išpilsčius į butelius, o prieš pilstant ilgai būna bačkose). Pirminė fermentacija trunka 3 metus, na o buteliuose jis panašiai kaip vynas - kuo ilgiau tuo geriau ir galima laikyti net 20 metų neprarandant kokybės.

Kriek yra lambicas. Jei gėrėte Vilkmergės Kriek - žinokite, kad ten tikrai ne lambicas ir net alumi jį nelabai galima vadinti (čia viena teisinga nuomonė). Tikrasis Kriek yra lambicas, bet gaminamas ne sultis užpylus alumi. 

Dar verta paminėti Gueuze rūšį, kur yra maišomos jaunesnis ir ilgiau brandintas alus. 

Manau dabar daug kas supras kodėl šis alus negali būti pigus. Jis kaip geras kokybiškas sūris - uostomas, geriamas lėtai mažais mažais gurkšneliais. Juo mėgaujamasi.

Grįžtu prie savo aplankyto bravoro. Jis įsikūręs vidury miesto ir niekada to net neįtartum. Apsilankius ten lieka ne tik kvapai ir skoniai, bet ir emocinis pakilimas ilgam.

 

Foto kelionė:

Štai taip keliauja salyklas (traiškytas ir ne) į salinimą, o po to ir virimą:

 

 

 

 

 

 

Aušinimo ir mielių gaudymo talpa:

 

Štai kaip visas atvira ir laukia mielių:

 

Viena bačka turistams pasižiūrėti kas darosi viduje (plastikinis dugnas):

 

 

 

Istoriniai pilstymo kranai:

 

Buteliai plaunami rankomis:

 

 

Buteliai suguldomi ilgam, pažymimi, uždaromi dviem kamšteliais:

 

 

 

 

Palikite komentarą



Komentarai
  • nuo

    mm: maladec. Jis ir neturi visiems patikti. Jis net nėra skirtas atsigėrimui. Jis skirtas ragavimui, desertui kartais.

  • mm

    Vakar kaip tik grįžau iš Belgijos. Didelio smalsumo vedamas paragavau poros rūšių lambico. Esmę supratau, taip pat supratau, kad toks alus - ne man. Bet buvo tikrai įdomu. Beje, pirmą kartą paprašiau Lambic alaus Gente, tai mane piktokai išbarė, kad ne tame regione ieškau. Tas teisingas regionas yra aplink Briuselį = uŽ 60 km :)

  • nuo

    Neturiu tam sąlygų :)

  • 4a

    gal jau laikas eksperimentams su laukinem kulturom? :)