Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

išplanavimas 1

architektas man pasiūlė kelis išplanavimo variantus. artimiausias teisybei man pasirodė šis:



labai patiko virtuvės lango idėja. t.y. namas kaip ir dviejų dalių, kurios persislinkusios, u kampe virtuvės langas. per jį galima matyti įėjimą-įvažiavimą į kiemą. jei toje vietoje dėti kampinį langą, tai matytųsi visas kiemas.

nepatiko man štai kas:

  • koridorius prie virtuvės. kažkas netaip. per platus, per daug tuščios vietos.
  • pirtis, priešpirtis. skalbyklą reiktų daryti kitoje vietoje. čia nenupaišytas detalesnis pirties išplanavimas. o pirtis man atrodo tikrai svarbi vieta.
  • mažas tualetas. negera vieta jam. jei iš kambario į jį patekti paprasta, tai iš pirties... plius tiesioginis vaizdas iš kambario į tualetą nelabai puikus variantas :)
  • garderobinė priešingoje koridoriaus pusėje.
  • į katilinę įėjimas tik iš lauko.
  • labai mažas darbo kambarys.
  • dideli miegamieji be drabužinių.
kitame poste bus kaip aš įsivaizduoju.

geoterminis šildymas prieš šildymą kietu kuru

taigi, vis dar neapsisprendžiu galutinai dėl šildymo. pradžioj buvau nutaręs pasirinkti šildymą kietu kuru. po to mane prigąsdino, kad dirbsiu pečkuriu ir kasdien teks kurianti. tada pradėjau galvoti apie geoterminį. kaip veikia geoterminis šildymas labai aiškiai pavaizduota čia. realiai viskas įkasama į žemę ir iš jos ima šilumą. panašiai kaip šaldytuvas, tik atvirkščiai (ne šaltį gamina, o šilumą). kietu kuru, tai kūrenimas malkomis, briketais ir pan.

pasiklausinėjau žmonių, štai kokios nuomonės:


pagrindinis + tai, kad nereikia dirbti peckuriu, nereiki irengineti kamino su visais ju indeklais, valymu ir t.t. Minusu apart irengimo kainos, su salyga, kad sistema suprojektuota ir irengta teisingai kaip ir nera.

Apart irengimo kainos neblogas minusas dar ir eksploatacines islaidos. Turint galimybe sandeliuoti malkas, o tuo labiau ju nebrangiai pasiruosti (pvz. savas miskas etc.), ir nebijant karta paron apsilankyt katilinej, siulau rimtai pagalvot, ar verta tas geoterminis.

Pirmus metus atrode kad visai nieko i ta katiline pavaikscioti, po antro sezono jau uzkniso, pasistaciau silumos siurbli. Uzkniso ne tik kurenimas, bet ir malku ruosimas, nepastovi temperatura namuose, tai, kad per salcius ilgesniam laikui isvaziuoti problematiska...

temp. svyravima puikiai issprendzia akum. talpa. o variantas tinginiams yra granulinis pecius su didesniu bunkeriu tiek, kad paties peciaus kaina kandziojasi SS zinoma nepalyginamai patogiau ir paprasciau, tik kad kainos kol kas tu sistemu gerokai uzlauztos.

SS pliusai: komfortas, svara, laisvo laiko taupymas, susitaupo plotas kuris reikalingas katiliniai ir sandeliams irengti. Malkinio pliusai: pigiau, nesi 100% nuo elektros t.y dingus elektrai nesushalsi namuose jei teisinga sistema t.y "samatiokas".

Patirtis:
* 10 metu patirtis kurenent malkas su duju generaciniu Verner removacija seno namo sildymo sistemos is kieto kuro i SS
* 2 metai patirtis su IVT SS

Rezultatas: vis dar neatsidziaugiu. Mano galva, jei prie skypo nera privesta duju tai: naujas namas su SS, grindiniu sildymu visur ir zidiniu (del visa ko, jei dingtu elektra)


Patirties neturiu, bet informacija renku:

Parodos metu aiskinausi uz kokia kaina firmos irengia lauko kolektorius. Lauko kolektoriaus kaina panasi i duju ivado (3000) + duju pajungimo(3000). Tai yra kelios firmos uzkastu vamzdzius ir prileistu gliukolio uz 6,000 litu.

Iki siol visos firmos teigdavo, kad uzkasti vamzdzius reikia i 0.8 - 1.2 m gyli. Pagaliau atsirado OCHNER atstovai, kurie vamzdzius uzkasa i 2 m gyli. Esu tokios nuomones salininkas. Jie kasa 1m plocio ir 2m gylio transeja ir deda vamzdi spirale - apie 4m/m2. Ir uzpila smeliu. 150m2 namui reikia apie 5-6 tokiu 20-30m ilgio transeju. Tarp transeju turi buti 2m atstumas. Atstumas nuo namo - 1,5m.

Viename is bukletu perskaiciau, kad virs spirale suguldytu vamzdziu nieko neturi buti - net pavesines.

Silumos siurbliai veikia ir su kieto kuro katilais per akumuliacine talpa. Galima pabuti ir peckuriu per salcius, bet kai lauke apie nuli tai geriau kad dirbtu SS. Elektros dingimo atveju geriau ne kieto kuro katilas, bet zidinys. Zidinys taip pat gali dirbti kartu su SS per akumuliacine talpa. Savaime suprantama, kad uzkurus zidini ir prisildzius akumuliacine talpa SS nedirbs ir elektros nenaudos. Taip pat SS automatika numato, kad SS akumuliacine talpa sildytu naktiniu tarifu. As renkuosi zidini, o ne kieto ar dujinio kuro katila. Taip atsisakau kamino ir atlaisvinu 2x4m katilines patalpa dibtuvems.

As pasirinkau vieno auksto namo projekta ir visame name bus tik grindinis sildymas.

Puse metu dujinis katilas veikia neekonomisku rezimu, nes gamina tik karsta vandeni.

SS per karscius naudojamas oro vesinimui ir tuo paciu "pumpuojama" siluma i zeme atgal.

IVT TWIN siurblio paleidimui pakanka 48m2 zemes kolektoriaus. I zeme 3m gylyje ileidziamos 10-20 vnt 2m aukscio grotu, kuriu viena kainuoja apie 700 litu. Tuo metu kai siurblys nedirba sildymo rezimu, salinamas is patalpy oras sildo zemeje esanti kolektoriu.

Tai tiek ziniu po parodos.

projektavimo sąlygų sąvadas

taigi, pagaliau savivaldybė išdavė projektavimo sąlygų sąvadą. jame nurodyta kaip ir pagal ką turi būti rengiamas projektas. vandentiekis parašė, kad jiems vienodai nes nėra miesto vandens, o elektra prikeverzojo, kad projektą reikia rengti ir tada pasakys kainą ir visa kita.

pačios savivaldybės parašytame „statinio architektūros ir statybos sklypo tvarkymo urbanistiniai reikalavimai“ vienas punktas parašytas gan įdomiai. nr. 9 yra parašytas smulkesniu šriftu ir ten parašyta: „projektuojant patalpas rekomenduojama sutartimi numatyti 30 lt/m2 paramą miesto socialinės infrastruktūros plėtrai iki statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto pasirašymo.“. jei mano namas bus 160 m2, tai turėsiu jiems sumokėti 4 800 lt.

vanduo

taigi, savaitgalį išsiaiškinau viską ir... pasirodo šulinys negeras ten ir man teks darytis gręžinį. rrr kiek pinigėlių teks papildomai išleisti.

dar visą savaitgalį paišiausi namo išdėstymą. man architektas pateikė kelis variantus, bet visi jie turi trūkumų. išsirinkau man labiausiai patikusį ir perpaišiau. dar šiandien pasižiūrėsiu ir jei neužklius kažkas, tai nešiu architektui. beje, o paišymas tai geriausiai man sekėsi su excell :) pasidariau celių dydžius mažus kvadratėlius. susigalvojau, kad vienas kvadratėlis yra 10 cm ir pirmyn su background color :)

apžvalga

vakar nutariau pavažinėti po naujų namų rajonus. t.y. po tuos rajonus, kur stovi nuosavi gyvenamieji namai. pirmiausia nuvažiavau į gineitiškes. ojojoi kiek ten daug gargarų. namai po 300 ir daugiau kvadratų, trijų aukštų... ir šiaip ten labai daug namų, kurie pastatyti seniau arba pagal senus įpročius. labiausiai mane domino stogai, tai gineitiškėse absoliuti dauguma skardiniai.

antras turas buvo į tarandę (paulausko rajoną). ten namai jau mažesni, bet labai daug senų. stogai skardiniai. kažkaip nepaliko jokio įspūdžio.

priešais tarandę, kitoje ukmergės plento pusėje, tolumoje matosi dar viena gyvenvietė. užsukau ir ten. pasirodo, kad pro ją važiuojant išlendi į molėtų plentą (mokslininkų g.). na čia jau įdomesni namai, statybos daromos su galva. dalis namų sugrupuoti ir daryti vieno architekto, kad bendras vaizdas būtų geras. dalis namų šiaip pasirinkę originalius namus. bet tai kaip jauku gyvento tokioj vietoj, kai šalia miškas ir visi susitvarkę savo kiemus, aplinką. keista, bet, skirtingai nuo prieš tai buvusių, beveik visi stogai bituminiai.

šulinys

šį ilgąjį savaitgalį planuoju paskirti šuliniui. na ne visą, o vieną dieną. reiks nuvažiuoti į sklypą, susirasti gerus kaimynus, kurie nepagailėtų man elektros, išpompuoti visą vandenį lauk. tada apkasti šulinį muliu su nuolydžiu, kad jame nesikauptu paviršiu bėgantis vanduo. pamatysiu kaip greit renkasi vanduo, pasisemsiu ir nuvešiu ištirti. tada žinosiu ar verta prasidėti su šuliniu, ar nelabai.

vanduo

po geologo darbo, šeštadienį, nuvažiavau į sklypą. jo daryti gręžiniai buvo pilni vandens. t.y. maždaug 1m gylyje. šiek tiek išsigandau, juo labiau, kad susipažinau su kaimynais, kurie papasakojo apie jų pilną vandens rūsį.

pasiskambinau geologui. jis pasakė, kad nieko keisto, nes iš viršaus patenkantis vanduo neturi kur dėtis ir teka molio paviršiumi iki kol randa kur subėgti. pasakė, kad tai normalu. na gerai, reiks vistiek išbandyti savo šulinį :)

įrankiai

kadangi vasarą ir pats žadu padirbėti prie savo statomo namo, tai nusipirkau įrankius: kampinį šlifuoklį (bulgarkę), smūginį gręžtuvą, suktuką su dviem akumuliatoriais. bendra pirkinių kaina: 1228 lt. taip, brangu, nes viską pirkau su užrašu makita. pirkau per pažįstamą, todėl galutinė kaina gavosi 1030 lt. dabar namie turiu dvi dideles dėžes ir laukiu, kol kažkur galėsiu išbandyti.

geologija

jau turiu geologo surašytą bylą. taigi, jis gręžė 5 m: apie 0,3 m yra dirvožemis, po to vien molis. pamatams užteks gręžti 2 m. nuotekų sistemai nebus kur nubėgti, todėl gali tekti daryti ne tik nuotekų valymo sistemą, bet ir dar vieną talpą išbėgančiam vandeniui. vandeniu teks laistyti sklypą, mišką. blogiausia žiemą, nes tada bus ledas :)

dar dėl vandens. patarė nedaryti iškart gręžinio, o išsitirti šulinį. šulinio gylis yra apie 10 m, todėl tikėtina, kad vanduo jame bus geras. paviršiniai vandenys neturi prasisunkti, nes labai storas sluoksnis tankaus molio. jei daryti gręžinį, tai jo gylis greičiausiai būtų apie 60-80 m. kaina - 20-30 tūkstančių. na, manau, išsitirsiu šulinį. jei vanduo ten greitai rinksis ir bus švarus, galėsiu naudotis juo. bus daug pigiau. be to elektros sąnaudos tikrai didesnės būtų gręžiniui, nes iš tokio gylio pakelti vandenį jos reikia daugiau nei iš šulinio. taigi, reiks dabar kažkada nuvažiuoti, šulinį moliu uždengti aukščiau ir aplink išbetonuoti. tada išsiurbti, pasiskaičiuoti kiek į šulinį telpa. po to matysis per kiek laiko prisirinks vandens. tą vandenį reiks nuvežti ištirti.

geologija

prieš projektuojant, labai verta pasidaryti geologinius tyrimus. jų esmė - grunto ištyrimas. kai geologas atlieka savo darbą, tai architektas gali pasakyti kokie pamatai namui tinka, kur galima, o kur negalima daryti gręžinį ar nuotekų surinkimą.

taigi, šiandien nuvažiavau ir parodžiau geologui kur stovės mano namas. ten jį ir palikau darbuotis. sakė šią savaitę jau gausiu viską.

planavimas

pabendravęs su protingais žmonėmis, susidariau (sudarė) bendrą išplanavimą. t.y. kas kur bus lauke, koks namo išplanavimas. pateikiu šiokį tokį planelį. namo vidaus išdėstymas yra preliminarus. pagal tokį architektas sudarys realų ir aiškų vaizdą. realiai aš turiu tik vieną kaimyną, nes iš dviejų pusių ribojuosi su keliu, o iš trečios - miškas.

trumpai apie išdėstymą:

  1. priepirtis, vieta pasėdėti išėjus iš pirties, dušas.
  2. terasa.
  3. svečių kambarys, kambarys su tv, židiniu. virtuvė
  4. pirtis
  5. mažas tualetas, boilerinė.
  6. kamabarys
  7. miegamasis
  8. drabužinė
  9. kambarys
  10. pastogė mašinoms

taigi, namo išplanavimas ne galutinis. lauko - ko gero taip ir liks. stogas galbūt bus vienšlaitis. taip ir statyti paprasčiau, ir vaizdas įdomesnis gali būti ir nebus kaimo namas.

namo projektas

taigi, vakar susitikau su vienu pažįstamu. jis matęs tikrai daug statybų ir tikrai daug užsienio parodų aplankęs. taigi, pagrindiniai du jo patarimai yra:

1. nedaryti rūsio. nedarant rūsio man pamatai turėtų atpigti nuo 40-50 tūkstančių iki kokių 20 tūkstančių. rūsys niekam nereikalingas. viską ką jame laikysi, galima šalia suręsti nedidelį ūkinį pastatėlį. mano gruntas yra molis. molis labai giliai įšąla ir labai plečiasi žiemą, bei traukiasi vasarą. rūsio nešildant ten kondensuojasi drėgmė, šildant - daug papildomų sąnaudų.

2. garažas niekam nereikalingas. garažo statymo sąnaudos yra nemažos. jei jį normaliai šildyti - papildomos sąnaudos, jei ne - mašiną žiemą labai suės rūdys. mašinai visiškai pakanka pavėsinės, kuri apsaugo nuo sniego ir saulės. sako būna net neapšąla mašina po pavėsinėmis.

šiandien pasiklausiau bendradarbės, kuri gyvena name. abu faktus ji patvirtino.

namo projektas

vis neprisruošiau aprašyti savo namo vizijos. šiame post`e tik tai ir padarau, o kitame - kiti pamąstymai. aš susiradau tipinį projektą, kurio pagrindu galvoju darytis savo namą.

namas iš visų šonų atrodo taip:

namo išplanavimas:

geologiniai tyrimai

taigi, nutarėm su architektu, kad reikia pasidaryti geologinius tyrimus. aišku, čia jis man taip patarė. aš, savo ruožtu, vakar pasiskaičiau apie pamatys, kai jie daromi ir panašiai. ir pats dabar suprantu, kad tikrai reikia pasidaryti geologinius tyrimus. norisi, kad pamatus teisingai sukonstruotų. paskambinus pasakė, kad porą savaitėlių pas jį eilė jau yra ir man paskambins.

dar pasirašiau ant prašymo, kurį nuneš į savivaldybę, elektrai įvesti. sakė iki mėnesio trunka viskas ir po to jau turėčiau žinoti kas, kaip, kada ir kur.

dar pasirodo tikslūs matavimai reikalingi ir projekto derinimui. be jų niekas nepatvirtins projekto. taigi, statybas, ko gero, teks pradėti be leidimo :)