Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Namo erdvių planavimas. Pirma dalis.

Žadėjau, žadėjau, bet vis neparašiau. Taigi, apie namo išplanavimą.

Pirmas žingsnis - pasirinkti norimą arba, tiksliau sakant, teisingą namo plotą. Vieni tiesiog nusprendžia kokio ploto namą statys, o jau po to žiūri kas telpa ir ką galima jame padaryti. Aš dariau kitaip - pirmiausia susigalvojau ko man reikia (ko aš noriu). Bandau vardinti:

  1. Virtuvė. Normalu, kad kiekvienuose namuose turi būti virtuvė.
  2. Didelis kambarys aktyviai veiklai (draugai, televizorius, židinys, valgomasis...). Į tokį kambarį galima sutalpinti daugiau, galima mažiau, bet jo paskirtis aiški. Labai pageidaujamas išėjimas į lauką, dideli langai.
  3. Miegamasis. Klausimų neturėtų kilti.
  4. Darbo kambarys. Seniai norėjau turėti kambarį, kuriame stovi kompiuteriai (taip, ne vienas, nes vieno šiaisp laikais mažoka), stovi daug knygų lentynų, yra staliukas su odiniais baldais. Toks kambarys reikalingas, kai nori ramiai pabūti, susikaupti. Jis nėra būtinas ir be jo galima išgyventi, tačiau man jis tikrai bus labai naudingas.
  5. Vaikų kambarys. Jei tiksliau, tai pagalvojau, kad geriau tebūnie du vaikų kambariai. Niekada nežinai kiek vaikų turėsi, bet geriau vienu kambariu daugiau, nei vėliau jo labai trūks. Aišku, tokiu atveju galima būtų paaukoti darbo kambarį, bet labai jau to nenoriu.
  6. Vonios kambarys. Jame turi tilpti dušas, tualetas, kriauklė, vonia (nors aš be jos tikrai išgyvenčiau).
  7. Sandėliukas. Tikrai reikalinga vieta, kur bus laikomi dviračiai, automobilių ratai, žoliapjovės... Galima tokią patalpą daryti atskirai nuo namo, bet nenoriu viso skpypo užstatyti ūkiniais pastatais. Būtinas išėjimas į lauką.
  8. Boilerinė, arba ūkinės paskirties patalpa. Joje susieina visi mazgai, yra boileris, katilas ir pan. dalykai. Kadangi aš nusprendžiau naudotis geoterminiu šildymu, ši patalpa tampa gerokai mažesne, nei kūrenant kietu kuru. Šioje patalpoje stovės ir skalbimo mašina, džiovyklė. Būtinas išėjimas į lauką.
  9. Drabužinė. Reikia patalpos, kur būtų kabinami drabužiai, laikomi nesezoniniai daiktai.
  10. Pirtis. Tikrai daugelis gali išgyventi be to. Tame tarpe ir aš. Tačiau man labai patinka sėdėti pirtyje, po jos atsigerti alučio, išeiti į kiemą. Taigi, dideli langai ir išejimas į kiemą būtini.
  11. Tualetas. Reikalingas atskiras tualetas, kur galėtų eiti svečiai, patys iš pirties, ar kito namo galo.
  12. Terasa. Terasa labai gerai, kai lyja lietus, kai kaitina saulė.

Štai mano norai namui. Pirmos dalies pabaiga :)

Skaitykite toliau »

Reklama

Ėėėė davai nedėkite savo lėvų reklamų į komentarus? Aš suprantu, kad tapau nerealaus dydžio žvaigžde ir čia lankosi absoliučiai visi žmonės, kurie statosi namą, bet...

Jei rimtai, tai trinu ir trinsiu akivaidžius reklaminius komentarus. Norite reklamos - mokėkite man babkes ir aš įkelsiu jūsų bannerį kurnors.

Knyga apie tai kaip aš statau namą

Šiandien el. paštu gavau pasiūlymą išleisti knygą apie tai, kaip statau namą. Jei būti tikslesniam, tai ne išleisti, o parašyti, o išleistų tie, kas siūlo. Iš vienos pusės baisu, iš kitos žiauriai įdomu :)

Svečiai

Pradėjau darbų sezoną. Statybinių medžiagų nėra labai daug, bet esu pasiryžęs sunaudoti visas. Dvi dienas dariau būsimas lubas. Bet dabar apie kitą dalyką:

Šeštadienį paskambino man ir sako: „čia perskaičiau, netyčia radęs internete, apie tai kaip statote namą nuo pradžios iki galo. Gal galėčiau kada atvažiuoti pažiūrėti?“ Taigi, šiandien atvažiavo, apžiūrėjo, pasikalbėjome. Pirma ekskusija :)

Pirmiems lankytojams atleistina, bet jei jau kažkas dar važiuos - atsivežkite alaus - nebus toks sausas pokalbis :)

Gal norite pažaisti Quake?

Pirmadienį nuvažiavau prie namo, o ten vaikai 4 gal. Kadangi mano kieme didelė bala, tai jie renka plytgalius ir mėto į balą. Pamatė mane ir visi pabėgo. Tiksliau visi, išskyrus vieną. Tas pasitempęs koją ir bėgti negali, todėl liko sėdėti. Priėjau pakalbėjau, pasakiau, kad geriau tegu nemėto tų akmenų ir mano lentgalių į balą, nes man po to juos reiks traukti iš jos. Praėjos kokios 5 minutėms atvarė ir draugeliai. Matyt pamatė, kad nemušu jo, netampau, nemurkdau baloje... Jiems pakartojau tą patį, o vienas jų: tai mes čia Quake žaidėme. :)

Ištampė mano lentgalius likusius, rado gerą virvę ir ją supjaustė... Ech... ir man būtų patikę vaikystėje tokioje vietoje žaisti.

Neparduodama mediena

Šiandien skambina ir klausia po kiek medieną parduodu. Pasakiau, kad ne ten pataikė. Nepatikėjo ir pasakė mano numerį. Paklausiau kur tokį skelbimą žmogus rado. Jis sako: neradau, bet internete matau gegnės pavaizduotos - www.nulis.lt

Stogo šiltinimas

Kol statybos toliau nevyksta - dabar viena priežasčių yra ta, kad jau pusantro mėnesio sergu ir niekaip nesugeba manęs pagydyti. Gerai, kad jau žinau, jog tai plaučių uždegimas, blogai, kad jis nepraėjo, o realiai vaistų jokių neprirašė. Gerai, apie namą :) Turiu daug laiko, tai pasvajoju ir planuojuosi ką darysiu pirmiau, ką vėliau. Per tokius apmąstymus sugalvojau kaip šiek tiek kitaip apšildysiu namo stogą.

Kad būtų aišku apie ką kalba, tai mano namas iš šono atrodo taip:

Juodom linijom pažymėtos grindys, stogas ir atraminės sienos. Punktyru pažymėjau sieną, kuri dar bus. Čia per visą namą eis koridorius. Įėjimas iį kairės pusės, ten bus ir didžiausias kambarys. Kadanors įmesiu tikslesnį išplanavimą su priežastimis, kurios tokį lėmė. Pilka spalva pažymėjau lubas. Kaip matome, lubos bus trijų aukščių, bet kadangi tai bus skirtingos erdvės, tai skirtingas aukštis visai nebaisu. Gal net gerai :)

Štai taip turėjo būti apšiltintas stogas:

Raudonai nupaišiau apšiltinamą dalį. Žinoma, kad šiltinamos bus ir sienos. Atrodo viskas gerai, bet man nepatiko lubų kabinimas. Vienam gale reikia labai daug nuleisti, kabinant už gegnių. Didžiausio kambario plotis toje vietoje sieks beveik 6 mtrus. Taigi, man atrodo kur kas stabiliau, jei lubos būtų mediniais brusais paruoštos. Toks variantas gerai, kad šiltinimą galima būtų ne ant stogo dėti, o ant lubų. Pirminis variantas buvo toks:

Taip šiltinimą sudėlioti patogiau, nes reikia tvirtinti ne prie viršaus, o apačios. Tačiau čia užkliuvo tie laiptai. Pasitaręs su architektu, nusprendėme daryti taip:

Nelieka laiptų, bei sumažėja šiltinamas plotas iki minimalaus. Lubos išlieka kaip buvę, tik ten kur jų plotas bus didžiausias, jos bus kabinamos prie medinių skersinių, koridoriuje pakaks tik prie sienų, o kitur prie gegnių. Trečioje patalpoje bus ir sandėliukas, boilerinė, pirtis. Taigi, kai kuriose patalpose lubos ne pirm svarbumo reikalas.

Dar info apie geoterminį šildymą

Vakar lankiausi net dvejose vietose dėl geoterminio šildymo. Pirmoji buvo Naujos idėjos, o antroji - pas pažįstamus, kurie jau metus gyvena su geoterminiu šildymu. Jiems viską tvarkė Geoterminis šildymas.

Ne į temą, bet pirmųjų logo primena tarybinius laikus, o puslapis labai šiuolaikiškas. Tik informacija labai nepatogiai struktūrizuota. Antrosios svetinė tragiška: nemokama turinio valdymo sistema, nepritaikyta Firefox. Baisu, nors logo atrodo daug šiuolaikiškiau.

Oki, pirmieji labai maloniai priėmė, parodė, papasakojo. Patiko, kad pas juos yra stendai, kur viskas aiškiai pademonstruota, kur gali pačiupinėti viską. Jie pardavinėja Švedišką įrangą. Kainos maždaug tokios: projektavimas 6 Lt/m2 + pvm, vidaus įrengimas 120 Lt/m2 + pvm (su reguliatoriais su viskuo), visa kita apie 34 000 Lt. Tikslaus pasiūlymo nepasisiūlė atsiųsti, taigi, preliminari kaina 64 000 Lt. Kaina stipriai skiriasi, bet kažkaip man atrodo, kad ne viską pasakė ir galutinė būtų kur kas didesnė :)

Po to buvau pas žmones, kurie jau metus naudojasi geoterminiu šildymu. Sako, kad kiekvienas mėgsta pagirti tai ką turi ir nelabai mėgsta peikti, bet... Jie labai džiaugiasi įsirengę tokį šildymo būdą ir labai džiaugiasi pasirinkę kauniečių įmonę (UAB „Geoterminis šildymas“).

Pas juos pasirodo stovi 11kW siurblys ir sakė, kad pilnai tokio pakanka. Tiesa, jų namo plotas 180 m2. Na tai man ko gero turėtų pakakti 14 kW.

Dar labai įdomu kaip su vėsinimo moduliu yra. Ar tikrai gerai, kai grindys vėsesnės, ar taip tikrai daro? Kaip tada su drėgme (kondensatu)?

Geoterminio šildymo sąmata

Vakar nusiunčiau kelis užklausimus įmonėms, kurios užsiima geoterminiu šildymu. Pagarba Ekomontažui, nes iki dabar vieninteliai sugebėjo atsiųsti pasiūlymą. Atsiuntė tvarkingą, išskaidytą su kainomis. Bandau publikuoti ką gavau:

 

  • Šildomų patalpų plotas: 200,00 m2
  • Šildomų patalpų šildymui reikalingas šilumos kiekis: 16,00 kW
  • Grunto tipas: Molis (sausas)
  • Geoterminio šildymo lauko kolektoriui reikalingas sklypo plotas: 560,00 m2

 

  1. DIMPLEX SI17TE šilumos siurblys: 32.594,79 Lt (Vokiška laiko patikrinta kokybė)
  2. Akumuliacinė talpa DIMPLEX 200ltr.: 4.000,00 Lt (Vokiška laiko patikrinta kokybė)
  3. Programuojamas autonominis vandens šildytuvas DIMPLEX 290 ltr su patalpų vėdinimu: 9.000,00 Lt (Autonominis įrenginys, šildantis vandenį bei vasarą vėsinantis patalpas)
  4. Vidaus šildymo sistemos įrengimo kaina: 24.000,00 Lt (Pradedant vamzdžiais, baigiant vokiškais termoreguliatoriais. Darbai su medžiagomis)
  5. Lauko kolektoriaus įrengimo kaina: 10.150,00 Lt (Darbai atliekami naudojant sertifikuotas. Darbai su medžiagomis)
  6. Katilinės įrengimas, šilumos siurblio suprogramavimas ir sistemos paleidimas: 4.000,00 Lt (Darbai atliekami naudojant sertifikuotas. Darbai su medžiagomis)

 
Iš viso: 83.744,79 Lt

Molinis namas

Ne, nestatysiu molinio namo, bet žmonės juos ne tik statė, bet ir stato iki šiol. Savaitgalį teko pasivažinėti per mažus miestelius, kaimus. Pravažiuodamas laukais pamačiau tokį vaizdą:

Tai griūvantys moliniai namai. Kažkaip niekada neteko su tuo susidurti ir realybėj niekada tokių namų nesu pastebėjęs. Sako kai nenori, tai ir nematai :) Stogo jau nelikę, likę tik sienos, ant kurių lyja lietus. Jis jas ir ardo. Vienintelės ne molinės sienų konstrukcijos - tai gelžbetoninės durys.

Aišku, kad įdomu kaip viskas padaryta. Proporcijų negaliu pasakyti tiksliai, bet matosi šiaudai ir akmenukai. Iš viršaus molis labai minkštas. Tai suprantama, nes gan ilgai ant jų lyja lietus. Tačiau šiaip sienos iš šono tvirtos.

Paskaičiau internete, tai rašo, kad moliniuose namuose net 70% yra šiaudai ir tik 30% molio. Nežinau kaip čia buvo, bet foto matosi kažkas.

Po to pravažinėdamas pro gretimai šios vietos esantį kaimą, mačiau ir stovintį molinį namą. Kažkaip man patinka pati mintis statyti molinį namą. :)

Dar vienas naujas šildymo būdas

 

 

Visai netyčia teko sužinoti apie dar vieną namo šildymo variantą. Kadangi žmogus, įkūręs įmononę, man apie tai pasakojo, tai visas pokalbis truko beveik dvi valandas. Natūralu, kad per tiek laiko galima gerai praplauti smegenis. Taigi, jei jūs kažką apie tai žinote ar esate susidūrę - visa info labai laukiama.

Tai kietu kuru automatizuotas šildymas. Šildyti galima tik granulėmis. Jos užsipila iš viršaus ir jų pakanka nuo 14 iki 40 valandų. Priklauso nuo konteinerio dydžio ir kūrenimo. Tarkim įpilama kartą per parą.

Didžiausias pliusas - toks pečiukas (židinys) pastatomasbet kur name. Gali būti ir pagrindiniame kambaryje, nes yra pakankamai gražūs, bei matosi kaip dega ugnis. Jai pakanka 8 cm storio vamzdžio (kamino). Varikliukas stovi ir ištraukia dūmus į kaminą (ne įpučia į židinį).

Jų yra visokių modifikacijų, bet yra ir tokios, kurios turi cirkuliacinius siurblius ir gali po visą namą varinėti vandenį. T.y. galimas šildymas radijatoriais arba grindinis. Taigi, iki jos atvedami du vamzdžiai ir ji viską daro. Mane labiausiai sudomino šitas variantas.

Ji naudoja elektros kaip 100-150 W lemputė.

Yra automatizuota, o tai reiškia, kad galima užprogramuoti kada šildyti stipriau ir kada silpniau.

Tokio dalyko kaina būtų apie 20 000 Lt. Taigi, pakankamai sudomino, bet gero pardavėjo toks jau darbas, o realiai nelabai ką esu apie šį dalyką girdėjęs. Man paliko tokį reklaminį lapą su Palazzetti produkcija.

Įrankiai

Kažkaip pagalvojau, kad reiktų grįžti į pradžią ir aprašyti kokių gi įrankių reikia statybose. Jei namas bus ne karkasinis - įrankiai negalioja :) Įrankius geriau nusipirkite gerus, nes tada nereiks antrą kartą pirkti ir prastovų daryti. Taip pat visų įrankių nesiruošiu surašyti. Rašau tik tuos, kurie reikalingi pradžioj.

Suktukas. Jums tikrai reiks labai daug varžtų susukti, todėl be jo neapsieisite. Apie 600 Lt. Prie jo iškart įsigykite antgalių komplektą. Pirkite brangesnį - ilgiau laikys. Iš kompleto pastoviems darbams naudokite tik laikiklį, o pačius angalius pirkite atskirai. Mano visi 5-ių, tai vienas kainuoja apie 10 Lt. Jie tikrai ilgai laiko ir atsiperka. Tiesa, pirkau senukuose, tai po 15-os medsraigčių abu sulūžo. Perku Ermitaže, tai ten labai ilgam užtenka.

Gręžtuvas. Tikrai prireiks ne vieną skylę išgręžti.

Kampinis šlifuoklis. Liaudyje dar vadinama bulgarke. Reiks kokį varžtą nupjauti, vamzdį ar pan. Aš pirkau jį ir gręžtuvą kartu, tai mokėjau apie 600 Lt.

Pjūklas. Reikia dideliais dantimis ir platesniu takeliu. Mažais dantimis jus labai vargins. Taip pat turiu nusipirkęs elektrini siaurapjūklį. Jis labai pravertė, kai reikįjo pjaustyti OSB plokštę. Kaina pirmojo apie 20 Lt, antrojo 90 Lt.

Plaktukas. Galite nusipikrti ir porą, nes kaina nėra didelė, o prireiks.

Kirvukas. Jo prireiks ir pakalti, ir patašyti.

Gulsčiukas. Pirkite gerą, ilgesnį. Aš nusipirkau 1,20 m, tai kaip ir pakako. Kaina apie 70 Lt.

Kampainis. Tikrai tikrai prireiks. Galite ir vieną mažesnį, kitą didesnį, bet nebūtinai. Kaina nėra didelė.

Kaltai. Nusipirkite kelis, bus ramu. Nepirkite siaurų. Vieno kaina apie 6-7 Lt.

Elektrinis grandininis pjūklas. Toks kainuoja apie 300 Lt, bet su juo labai palengvinsite sau darbą.

Pieštukas. Geriausia bent pora statybinių pieštukų. Jie tiesiog storesni, minkštesni.

Metras. Pirkite vyniojamą 5 m. ilgio, tai turi pilnai pakakti.

Viniatraukis - laužtuvėlis. Reiks ištraukti vinis, kažką atlaužti, pakelti...

Kopėčios. Ko gero geriausia turėti porą, bet aš kol kas dar sukuosi su vienom. Pirkite ilgesnes, bet pagalvokite kaip jas nusivešite. Apie 300 Lt.

Replės. Gal ir keista, bet iki dabartinio etapo jų prireikė vos kelis kartus.

Raktų komplektas varžtams sukti. Gali ir neprireikti, tačiau verta turėti vieną.

Sezonas užbaigtas

Na ką... užbaigiau statybų sezoną. Paskutinė darbo diena buvo kūčių diena. Lauksime žiemos, atšilimo ir vėl į darbus.

Ta pačia proga apie elektrą. Iš tiesų, be elektros būčiau nieko nepadaręs. O elektros sklype nėra. Nuomavausi tokį namuką mažiuką už 200 Lt/mėn. 4 mėn po 200 Lt išleisti tam, kad turėčiau elektrą, ten galėjo gyventi meistras (kol dirbo), ten laikiau daiktus. Kažkaip vagims į vagonėlį įlįsti paprasčiau nei į namuką, nors abi spynos vaikiškos. Na ir gerai. Brangių daiktų nepalikinėdavau, bet plaktukus, vinis, varžtus, laidus ir pan. palikdavau ten. Dar pas senukus, kurie man pardavė sklypą, palikdavau kopėčias ir elektrinius įrankius tol, kol jie gyveno ten. Taigi, jei pirksite sklypą - apsižiūrėkite iš ko galėsite skolintis elektrą. Be jos niekaip. Na, aišku, galima benzininį generatorių vežiotis, bet jis žiauriai sveria ir benziną geria :)  O elektros įvedimas tai mažiausiai metai laiko. Kai baigsiu tvarkytis su ja - aprašysiu detaliau. lektra pats absurdiškiausias ir pats kvailiausias dalykas namo statyboje  :)  Bent kol kas :)

Terasa (2-a dalis)

Tęsiu pirmos dalies aprašymą.

Aišku, kad šiaip tokia siena nestovėtų, todėl ji prikabinta belekuo būna prie stabilios konstrukcijos. Šiuo atveju prie namo sienos.

Toliau prisisukau apačioje prie kiekvieno vamzdžio ir sienos po lagę. Visų nesukau, nes šioj stadijoje man rūpėjo išsilyginti kolonas, o stabiliai tiesiai jos stovėti gali tik jas pritvirtinus prie namo apačioje (lagės) ir viršuje (gegnės).

Lagiės vienas galas tvirtinosi prie betono, o kitas prie vamzdžio. Prie betono atrodo taip:

Lagės

Nusipirkau tokius metalinius dalykus, kurie vadinami „sijų atramomis“. Bent taip čekyje parašė. Turbūt pastebėjote, kad iš apačios pakišta nedidelė kaladėlė? Ji skirta dviem dalykams: pirmas - stabilumas, antras - aukštis. Atrama turėjo prisisukti betoninės dalies pačiam viršuje. Bijojom, kad betonas gali ištrupėti, todėl ją nuleidome šiek tiek žemiau. Kitas dalykas - susisukus pirmą ir paskutinę, reiktų pagal jas suraguliuoti visas likusias. Mes įsitempėme virvelę ir sureguliavome pagal ją. Kitas galas sukosi tiesiog prie kolonos su varžtu. Štai ir turime stabilią poziciją apačioje:

Terasa

 

Lipame aukštyn. Prisisukame prie namo sienos vieną gegnės galą:

Terasa

 

Keturias gegnes, kurios ėjo ant stulpų, aš prie sienos sukau varžtais. Likusias - medsraigčiais. Tada lipame ant kopėčių prie kitos terasos pusės ir prisisukame su metaliniu kampuku. Tik prieš sukant reikai susireguliuoti stulpo vertikalumą su gulsčiuku namo atžvilgiu. Foto matomos tik trys gegnės, nes nespėjau visų :))

Terasa

 

Štai bendras vaizdas iš toliau:

Terasa

 

Terasa

Apie terasą jau šiek tiek rašiau anksčiau. Net brėžinį įdėjau.

Dabar parašysiu apie tai, kaip ją rinkau. Aišku, iki galo nespėjau, bet kontūrai ryškėja. Ko gero teks įrašą išskaidyti į kelias dalis, nes daug foto :)

Priminsiu, kad terasoje atraminės kolonos turėjo būti metaliniai kvadratiniai vamzdžiai, o pagrindas turėjo gulti ant U raidės lovių. Taip pat pagrindo lentos turėjo kaltis prie 180 mm brusų. Dar murlotyas turėjo būti 20 cm aukščio. Na dar gal kažkas turėjo būi šiek tiek kitaip, bet aš pakeičiau.

Pirmiausia pakeičiau metalines konstrukcijas į metalinius apvalius vamzdžius. Kodėl? Nes juos gavau pigiau. Mano sklypas eina šiek tiek žemyn, todėl visos vertikalios atramos skirtingo ilgio. Niekas man tiksliai skirtingų ilgių vamzdžių nebūtų pjovęs, todėl sugalvojau kaip tą apeiti. Prisukau metalines plokšteles kaip kojeles, taip prailgindamas kolonas. Jei manote, kad dėl to susilpnės - atsakau, kad ne. Kolonos įsibetonavo, todėl svarbiausia buvo, kad jos tiesiai stovėtų iki betonavimo.

Terasa

 

Foto matoma kaip atrodo. Poliai buvo išbetonuoti kartu su pamatais. Paliko tik išlindusią armatūrą. Ant jos stačiau kolonas. Iš pradžių norėjau privirinti, bet suvirintojo arba neradau, arba norėjo nerealių pinigų. Tada sugalvojau, kad galima su savisriegiais varžtais. Pragręžiau mažą skylutę (4 arba 5 mm) ir įsukau savisriegius varžtus (6,3 mm). Aišku, kad plokštelėje skylės buvo išgręžtos didesnės, kad varžtas laisvai lįstų.

Taip sustačiau dvi kolonas, o tarp jų gulsčią vamzdį. Ant jo gulsis grindys, plius jis sutvirtina konstrukciją. Po to dar vieną koloną - dar vieną gulsčią. Iš viso pas mane 4-io kolonos:

Terasa

 

Iš viršaus pri vamzdžių jau buvo privirintos plokštelės, todėl murlotą prisisukti nebuvo sunku:

Terasa

 

Iš tiesų, tai murlotas turėjo būti 10x20 (du po 5x20), bet juos pavogė. Pažiūrėjau, pažiūrėjau, kad pilnai ir 10x15 turi pakakti. Todėl taip ir padariau. Murlotas gavosi beveik 12 m ilgio, todėl kėliau po vieną 5x15x600 brusą ir viršuje juos susukau tarpusavyje.

Taigi, viena terasos siena kaip ir paruošta. Beliko ją pririšti prie sienos. Apie tai kitam poste, nes labai jau ilgi gaunasi :)